Pasaulē tiek veikti plaši pētījumi, kas saistīti ar ūdeņraža izmantošanu iekšdedzes motoros kombinācijā ar kādu no fosilajām degvielām (dual fuels). Ūdeņradis šajā gadījumā veicina fosilās degvielas labāku sadegšanu, līdz ar to pieaug motora jauda, samazinās kaitīgo izmešu daudzums atgāzēs, kā arī samazinās degvielas patēriņš. Tirgū tiek piedāvāti daudz un dažādi pārbūves komplekti motoru pārbūvei darbam ar ūdeņradi. Pārbūves komplektos ūdeņradis tiek iegūts elektrolīzes procesā, kam ir arī zināmas negatīvas iezīmes, kā piemēram, tiek slogots ģenerators.
Ūdeņraža izmantošana iekšdedzes motoros tiek uzskatīta par pārejas posmu līdz degvielas šūnu elementiem, kuru ražošana pašlaik vēl ir pārāk dārga lai ieviestu masveida ražošanā, bet jau šobrīd ir izveidoti koncepta modeļi kas veiksmīgi darbojas arī sabiedriskā transporta sektorā.
Degvielas šūna
Otrs ūdeņraža izmantošanas veids transportā ir degvielas šūnu elementu pielietošana. Šajā gadījumā šūnas barošanai tiek izmantots tikai ūdeņradis ar kura palīdzību degvielas šūnā ražo elektrību. Šādi eksperimentālie prototipi ir izstrādāti gandrīz visiem lielākajiem autoražotājiem.
Ūdeņraža šūna ir elektroķīmiska ierīce, kurā elektriskās strāvas iegūšanai tiek izmantots ūdeņradis. Būtībā tā ir ļoti līdzīga akumulatoram, atšķirība ir tā, ka ūdeņraža šūnu nevajag uzlādēt tā kā akumulatoru un tā neizlādējas. Kamēr vien tiek pievadīta degviela (ūdeņradis), tiek ražota elektrība. Savā būtībā notiek pretējs process elektrolīzei. Ūdeņraža šūna šajā gadījumā, autotransportā strādā tieši tāpat kā akumulators, to funkcijas ir identiskas. Ūdeņraža šūna ir analogs akumulatoru pakai.
Ūdeņraža šūnās tiek savienots ūdeņradis un atmosfēras skābeklis, rezultātā iegūstot elektrisko strāvu un ūdeni. Šobrīd kā lielāko ūdeņraža šūnu ražotāju var minēt Kanādas uzņēmumu „Ballard” (www.ballard.com), kas nodarbojas ar dažāda pielietojuma ūdeņraža šūnu ražošanu/izstrādi. Pie pielietojuma sektoriem varētu minēt autotransportu, gan vieglās privātās automašīnas, gan sabiedrisko transportu, kā arī dažādu jaudu enerģijas uzkrājējus (UPS).